Усі досьє
Рінат Ахметов

Рінат Ахметов

Рінат Леонідович Ахметов – український бізнесмен, мільярдер, банкір, економіст та політик татарського походження, народний депутат України від Партії регіонів (2006-2007, 2007-2012), найбагатша людина України, президент ФК "Шахтар".

Місце народження. Освіта. Рінат Ахметов народився у Донецьку у родині шахтаря з Татарстану. 2001 року закінчив Донецький національний університет за спеціальністю "маркетинг" (кваліфікація - "економіст").

Початок великого шляху. Біографія мільярдера не обійшлася без білих плям. Наприклад, як і більшість українських багатіїв, він чітко не пояснював коли і як заробив стартовий капітал і перший мільйон. У своїх інтерв'ю Ахметов каже, що зміг розбагатіти, пішовши на багато підприємницьких ризиків у перші роки після розпаду СРСР. 1995 року стояв біля витоків створення Донгорбанку.

Для публіки залишається загадкою, чи тільки дружба і легальний бізнес пов'язували Ахметова з Ахатем Брагіним (відомий також під прізвисько Алек Грек). Це був авторитетний донецький підприємець (зокрема його знали як президента ФК "Шахтар") і, за даними правоохоронних органів, - впливовий кримінальний авторитет. Загинув у жовтні 1995 року на донецькому стадіоні "Шахтар" унаслідок спланованого вибуху.

Активи та рейтинги. Ахметова вважають найбагатшою людиною України. Свої доходи він отримує від більш ніж 90 підприємств, які безпосередньо або опосередковано контролюються найбільшою в Україні керуючою компанією Систем Кепітал Менеджмент (СКМ). Серед них - меткомбінат Азовсталь, Маріупольський меткомбінат ім.Ілліча, Харцизький трубний завод, Перший український міжнародний банк (ПУМБ), Страхова компанія АСКА, видавничий холдинг, управління активами якого передано ЗАТ Сьогодні Мультимедіа,), ФК "Шахтар" (Донецьк), мережа АЗС Гефест. Чисельність співробітників підприємств, що обертаються на орбіті СКМ, – понад 160 тис. осіб.

Кілька років поспіль власник 90% акцій СКМ не втрачає лідируючих позицій у зарубіжних та вітчизняних топ-списках найбільш забезпечених людей. Дані про розмір стану Ахметова відрізняються, проте лідерство серед співвітчизників гранично стабільне. Серед рейтингових досягнень Ахметова було 11-е місце серед центрально- та східноєвропейських за версією польського журналу Wprost (зі статком $7,2 млрд.) та перший рядок у списку найбагатших українців, складеному журналом Корреспондент. У 2006-му його статки українські експерти оцінили в $11,8 млрд., через рік - близько $15 млрд. Це було більш ніж утричі більше за показник Віктора Пінчука, власника групи компаній Інтерпайп і зятя експрезидента Леоніда Кучми, який зайняв другу позицію.

А ось у червні 2008-го експерти Кореспондента оцінили активи донецького бізнесмена вже у $31,1 млрд. і назвали його найбагатшим у Європі та СНД. Сума виявилася вдвічі більшою, ніж рік тому, і на $1,5 млрд. більше вартості активів найбагатшого росіянина Олега Дерипаскі. У квітні 2008 року видання Forbes, нарахувавши у Дерипаскі $28,6 млрд., оцінили статки найбагатшого українця "всього" у $7,3 млрд., поставивши його у світовому рейтингу товстосумів на 127-е місце. Навесні 2012-го Forbes оцінив статки Ахметова в $16 млрд, у березні 2013 р. він скоротився до $15,4 млрд., а в 2014-му до $11,2 млрд.

У листопаді 2006 року аудиторська компанія PricewaterhouseCoopers завершила аудит консолідованої фінансової звітності ЗАТ СКМ за 2005 рік. Згідно зі звітом, активи підприємств групи на кінець 2005 року становили $7,235 млрд. Чистий прибуток СКМ (без урахування фінансових результатів підприємств групи) за 2006 рік склав 1,232 млрд.грн.

За підсумками 2007 року чистий прибуток ЗАТ СКМ склав понад 19 млрд.грн. Таке зростання фінансових показників, як йдеться у пресрелізі, стало результатом суттєвого зростання ринкової вартості акцій підприємств Групи СКМ після їхнього входження до складу групи.

Ахметов претендує на роль провідного мецената України. 2005 року СКМ заснувала благодійний фонд "Розвиток України", його президентом став сам голова СКМ. З 2007 року фонд став персональним благодійним проєктом Ахметова, на фінансування проєктів та програм "Розвитку України" на найближчі 5 років бізнесмен виділив $150 млн.

У травні 2014 року заявив про незаконність існування Донецької Народної Республіки та оголосив про страйк на своїх підприємствах. Повідомив про створення добровільних народних дружин, які спільно з міліцією контролюватимуть порядок на вулицях Донецька.

Участь у політиці. Під час президентської виборчої кампанії 2004-го Ахметов активно підтримував провладного кандидата, прем'єр-міністра України Віктора Януковича, з яким у нього на той час давно склалися ділові та приятельські стосунки. Після перемоги Віктора Ющенка бізнес-імперія Ахметова, як багато хто тоді подумав, опинилася на межі колапсу. Серйозним потрясінням для підприємця восени 2005 року стала реприватизація меткомбінату Криворіжсталь, яким він володів на пару із Пінчуком. Втім, після "помаранчевої революції" з матеріальних втрат втрата Криворіжсталі виявилася дуже великою, але єдиною.

Внаслідок приходу до влади "помаранчевої команди" Ахметов зазнав і деяких моральних витрат. Влітку 2005-го у правоохоронців виникла підозра, що він може мати відношення до кримінальних розбирань 18-річної давності та кількох економічних злочинів. На адреси бізнесмена посипалися запрошення "на бесіду для надання свідчень", потім були обшуки в його офісах і резиденції. Ахметов вирішив перечекати "негода" в одному з улюблених місць європейських багатіїв - тихому і спокійному князівстві Монако. А за кілька місяців "відпочинку та роботи" за кордоном спокійно повернувся в Україну і продовжив активно займатися не лише бізнесом, а й політикою.

Ахметов був і поки що залишається одним з основних спонсорів Партії регіонів. З нею він навесні 2006-го за №7 у виборчому списку прийшов до Верховної Ради V скликання. На політичній ниві, на думку експертів, звання рядового депутата та рядового члена парламентського комітету з питань економічної політики - аж ніяк не межа мрій та можливостей молодого, багатого та амбітного бізнесмена. Хоча за час перебування нардепом яскравими виступами та законодавчими ініціативами він не відзначився. Як не відзначився і регулярним відвідуванням засідань Верховної Ради.

У 2007-2012 роках - народний депутат VI скликання від Партії регіонів (№7 у списку).

На парламентських виборах-2012 балотуватись у депутати відмовився.

Звання, нагороди. Ахметов – заслужений діяч фізкультури та спорту України. Повний кавалер ордену "За заслуги". Нагороджений орденом Ярослава Мудрого V ступеня, медаллю "Шахтарська слава" І-ІІІ ступенів, золотою медаллю Чемпіонату України з футболу (2002, 2005 та 2006 рр.). Лауреат премії "Визнання" - "за вагомий внесок у меценатство".

Сім'я, хобі. Одружений, дружина - Лілія Ахметова (Смирнова), 1965 р.н. Сьогодні вона обіймає посаду голови ревізійної комісії ЗАТ СКМ. Попереднє місце роботи та посада, згідно з звітною інформацією СКМ за 2006 рік, - Донецький завод гумо-технічних виробів, мотористка 2-го розряду. У подружжя Ахметових двоє синів - Дамір (1988 р.н.) та Алмір (1997 р.н.). Мати бізнесмена Някія Насрединівна – голова наглядової ради ЗАТ СКМ.

Основне захоплення Ахметова – спорт (футбол, бокс, у-шу).

В одному з інтерв'ю на запитання "чого ви боїтеся?" мільярдер відповів:

20.09.2023 р.

Згадки про персону
Все більше жінок у шахтах та металургійних вишах: як війна змінила ґендерні ролі в Україні

Все більше жінок у шахтах та металургійних вишах: як війна змінила ґендерні ролі в Україні

ДТЕК виконав основні роботи з підготовки електромереж до проходження зими

ДТЕК виконав основні роботи з підготовки електромереж до проходження зими

Американський Newsweek: Метінвест Ахметова виробив 600 унікальних криївок для ЗСУ

Американський Newsweek: Метінвест Ахметова виробив 600 унікальних криївок для ЗСУ

За три доби енергетики ДТЕК повернули світло понад 10 тисячам родин після обстрілів

Метінвест Ахметова з початку року заплатив до бюджетів вже понад 15 млрд податків

Внесок Метінвесту Ахметова у оборону: мінні трали, «ловці Ланцетів» та захист техніки ЗСУ

Основні етапи підготовки електромереж Дніпропетровщини до зими завершені - ДТЕК

З початку року ДТЕК виготовив 760 тисяч запчастин для шахтарів в рамках підготовки до зими

Власник "ОККО" Віталій Антонов запустив будівництво конкурента "Буковеля" за $1,5 млрд: чекав з 2020 року

На лінії фронту потрібно понад 220 підземних госпіталів для ЗСУ – СОО Метінвесту

Факти корупції і домовленості з рф: INTERNATIONAL POLICY опублікувало розслідування про мера Філатова

Західні медіа опублікували розслідування про проросійські зв'язки мера Дніпра Філатова

ДТЕК виконав усі плани з підготовки ТЕС та шахт до проходження зими

За тиждень ДТЕК повернув світло у домівки жителів 41 населеного пункту після ворожих обстрілів

Кольчуга для Leopard від Сталевого фронту: українські танки отримують додатковий захист

Лобізм інтересів великого бізнесу: ЗМІ про роботу Южаніної у податковому комітеті ВР

Щоб виграти війну, потрібна працююча економіка та податки - операційний директор Метінвесту

Готуючись до зими ДТЕК інвестував понад 2,3 млрд грн у ремонти ТЕС після обстрілів

За добу енергетики ДТЕК повернули світло понад 13 тисячам родин після обстрілів

Програма Метінвесту з реінтеграції ветеранів війни ввійшла до десятки фіналістів премії Reuters

ДТЕК визнано одним з найкращих роботодавців України

Бригада "Кара-Даг" отримала сталеві командні пункти від Ахметова

Окупанти атакували дронами енергетиків ДТЕК, що працювали на Дніпропетровщині

За добу енергетики ДТЕК повернули світло 16 тис сімей після обстрілів

За дві доби енергетики ДТЕК повернули світло ще майже 16 тисяч родин після ворожих атак

За тиждень ДТЕК повернув світло в 155 населених пунктах після обстрілів

60 бригад енергетиків ДТЕК щодня повертають світло на Донеччині після обстрілів – Сахарук

ДТЕК ремонтує пошкоджені та зруйновані ТЕС за власні кошти

Forbes розповів про п'ять розробок Метінвесту Ахметова, які роблять ЗСУ сильнішими

Україна потерпає від дефіциту робочої сили: на роботу наймають жінок та підлітків - Reuters

З початку року ДТЕК запустив 14 нових вугільних лав для стабільного вуглевидобутку

За добу енергетики ДТЕК повернули світло 19 тисячам родин після ворожих атак

Понад 28 млрд грн: Метінвест ввійшов до трійки найбільших інвесторів України у воєнний час

У серпні енергетики ДТЕК повернули світло 714 тисячам родин після обстрілів

Метінвест Ахметова побудував для ЗСУ перший в Україні сталевий підземний шпиталь

За добу енергетики повернули світло у домівки 10 тисячам родин – ДТЕК

"Сталевий фронт" Ріната Ахметова відкрив школу військових шкіперів

Підприємства Ахметова за час повномасштабного вторгення передали на підтримку військових і цивільних українців 10 млрд грн

ДТЕК інвестував понад 2 млрд грн в модернізацію і ремонт електромереж для підготовки до зими

Битва за світло: Усик подякував енергетикам за важку роботу та відновлення енергетичних об'єктів

"Сталевий фронт" Ахметова закупив британські БТР для ЗСУ

У відновлення ТЕС після обстрілів ДТЕК вже інвестував 2 млрд грн

Енергетики ДТЕК повернули світло ще для 5 тис. родин після обстрілів

За день ДТЕК повернув світло 10 тисячам родин, що були без електрики через обстріли

З початку року ДТЕК запустив 11 нових вугільних лав для стабільної роботи енергосистеми