Віктор Пінчук
Віктор Михайлович Пінчук – український підприємець, політик, мільярдер та олігарх, зять другого президента України Леоніда Кучми. Засновник компанії EastOne та Фонду Пінчука. Власник медіагрупи StarLightMedia. Один із найбагатших українців.
Місце народження. Освіта. Народився у Києві. У 1983 році закінчив Дніпропетровський металургійний інститут за спеціальністю "обробка металів тиском". Кандидат технічних наук.
Початок шляху. З 1981 по 1983 р. – лаборант Дніпропетровського металургійного інституту, різальник холодних труб Нижньодніпропетровського трубопрокатного заводу, стажер-дослідник, інженер, старший інженер, молодший науковий співробітник, старший науковий співробітник Державного науково-дослідного проєктного інституту трубної промисловості у Дніпропетровську.
Бізнес та політика. У 1990-му створив інвестиційно-наукову групу Інтерпайп. З роками бізнес Віктора Пінчука виріс багаторазово, тепер його називають одним з найбільших промисловців та медіамагнатом. До того, як серйозно зайнятися металом, трубами, залізничними колесами, Інтерпайп був дилером газової компанії Ітера, у складі спеціально створеної корпорації "Співдружність" займався імпортом туркменського та російського газу.
Сьогодні фінансово-промислова група Інтерпайп, тією чи іншою мірою, контролює кілька десятків підприємств, переважно – у сфері трубної промисловості та металургії (Новомосковський трубний завод, Нижньодніпровський трубопрокатний завод, Дніпроспецсталь тощо). Спільно зі співвласником групи Приват Ігорем Коломойським - Нікопольський завод феросплавів (перш за цей актив мільярдери тривалий час воювали між собою у судах). Крім того, під контролем групи Пінчука знаходяться Дніпровський завод з ремонту та будівництва вагонів, телеканали ICTV, Новий, СТБ, М1, газета Факти та коментарі. У січні 2008-го Віктор Пінчук завершив продаж Укрсоцбанку, одного з найбільших українських банків який належав йому, австрійському Bank Austria. За даними ЗМІ, 95-відсотковий пакет акцій "пішов" за більш ніж $2 млрд.
У 2006 році Пінчук реструктурував групу Інтерпайп, створивши на її базі низку самостійних компаній та холдингів, управління якими здійснюється за принципом фонду прямих інвестицій на основі загальної портфельної стратегії. В результаті реструктуризації у 2007 році Віктор Пінчук заснував EastOne – інвестиційно-консалтингову групу для супроводу нових інвестицій та існуючого портфеля активів. Портфель під мандатом EastOne охоплює понад 20 бізнесів та широкомасштабних проєктів, у тому числі трубно-колісну компанію Інтерпайп, медіаактиви (телеканали СТБ, Новий, ICTV, M1, M2, газета Факти та коментарі, видавництво Економіка, журнал ), страховий бізнес – страхова компанія Росія та інші.
Під час президентської кампанії 2004-го Віктор Пінчук був одним із головних антигероїв агітаційних виступів опозиційного кандидата Віктора Ющенка. Інтерпайп (нарівні з групою СКМ Ріната Ахметова) після приходу до влади "помаранчевої команди" зазнав найбільших втрат у бізнесі. Приватизований цими структурами найбільший металургійний комбінат Криворіжсталь у 2005 році, за рішенням суду, довелося повернути у власність держави. Проте втрата такої солідної частини активів не змогла вибити Віктора Пінчука зі списку найбагатших українців.
Дружина бізнесмена – Олена Пінчук (голова Фонду Олени Пінчук, голова наглядової ради групи StarLightMedia) – донька експрезидента України Леоніда Кучми. На думку спостерігачів, бізнесмен примножив свій стан і став дуже впливовою фігурою в Україні багато в чому завдяки знатній спорідненості.
Віктор Пінчук двічі ставав народним депутатом України – у 1998 та 2002 роках. Був членом фракції співфінансованої ним партії Трудова Україна. Обидва скликання входив до Комітету з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій.
На виборах-2006 підтримував виборчу кампанію партії Віче (до оголошення дострокових парламентських виборів-2007 її очолювала Інна Богословська). Попри потужні спонсорські вливання, політичній силі пройти до парламенту не вдалося.
Через американські фонди інвестує у Facebook та Twitter. У 2012 році вклав близько $20 млн у технологічні стартапи.
Статки. Влітку 2006-го в рейтингу журналу Кореспондент він зайняв другу позицію після Ріната Ахметова, експерти оцінили його статки в $3,7 млрд. У березні 2007-го експерти журналу Фокус нарахували у багатія активів на $4,4 млрд. А вже через рік це ж видання поставило його на традиційну другу позицію зі статками $10,5 млрд. У 2008 році він став, за версією журналу Forbes, найбагатшим українцем, обійшовши Ахметова.
У 2013 році посів 6-е місце в рейтингу найбагатших людей України зі статками $2,150 млрд.
У 2017 році в щорічному рейтингу сайту Forbs посів шосте місце з $1,1 млрд, у 2016 році увійшов до п'ятірки найбагатших українців зі статком $1,2 млрд.
Благодійність. Віктор Пінчук на сьогодні, мабуть, найбільший український меценат. Фонд, що носить його ім'я (Victor Pinchuk Foundation), жертвує великі суми на протидію епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні, підтримує талановиту молодь, фінансує проєкти, які розповідають людям про Голокост, реалізує спільні проєкти з фондом відомого філантропа Джорджа Сороса. бере участь в організації представницьких економічних форумів тощо. Досить активно Пінчук відгукувався і на соціальні ініціативи "помаранчевого" президента Віктора Ющенка та його дружини Катерини. Чорна смуга в їхніх стосунках, на думку спостерігачів, залишилася в минулому.
У вересні 2006-го бізнесмен та інший його фонд – "Сучасне мистецтво в Україні" – презентували у розкішному столичному торговельно-розважальному центрі Мандарин Плаза Центр сучасного мистецтва PinchukArtCentre. За словами організаторів, це буде найбільший подібний музей у Східній Європі на відрізку від Праги до Москви – як за виставковими площами (2,5 тис. кв.м), так і за величиною колекції. Центр уже завоював серед киян та гостей столиці велику популярність. Тим більше, що навіть найвишуканіші і найвідоміші витвори мистецтва виставляються на огляд безкоштовно.
Ще одним меценатським захопленням Віктора Пінчука стали "покази" співвітчизникам легенд світової музики. Так, улітку 2007-го на столичному Майдані заспівав сер Елтон Джон. У червні 2008 року виступив учасник гурту The Beatles Пол Маккартні. До речі, окрім своїх пісень екс-"бітл" у PinchukArtCentre показав українцям написані ним картини, які у Східній Європі ще ніколи не виставлялися.
У лютому 2013 року підписав The Giving Pledge, присягнувшись пожертвувати половину статку на благодійність. Дітям дав зрозуміти, що на спадок не варто розраховувати.
Нагороди. 18 жовтня 2010 року у Нью-Йорку в Cipriani Wall Street на дев'ятій щорічній церемонії Enduring Vision (Погляд у майбутнє) Віктор та Олена Пінчук отримали нагороду СНІД Фонду Елтона Джона за вагомий внесок у боротьбу зі СНІДом.
Лауреат Європейської премії Треббія (Trebbia European Awards) у номінації "Підтримка культури та мистецтва" (2012).
Хобі. Музика, театр, класичне та сучасне образотворче мистецтво, література.
Сім'я. Подружжя Пінчуків виховує доньку Катерину, а також сина Олени – Романа (від першого шлюбу). У вересні 2011-го у родині Пінчуків з'явилася ще одна донька. Бізнесмен має також доньку Марію від першого шлюбу.
03.11.2023 р.