Усі досьє
Сі Цзіньпін

Сі Цзіньпін

Сі Цзіньпін - чинний генеральний секретар ЦК Комуністичної партії Китаю з 2012 року, голова Китайської Народної Республіки (КНР) з 2013 року, а також голова Центральної військової ради КНР (та КПК).

Місце народження. Освіта. Народився у повіті Фупін, провінція Шеньсі, 15 червня (за іншими даними – 1 червня) 1953 року. Його батько - Сі Чжунсюнь (1913-2002) - входив до числа найближчих соратників Мао Цзедуна і після утворення Китайської Народної Республіки в 1949 р. обіймав вищі посади в державі, у тому числі віцепрем'єра Держради КНР та губернатора провінції Гуандун. Завдяки своєму походженню Сі Цзіньпін належить до так званої "партії принців" – нащадків великих китайських партійних лідерів.

Дитинство Сі Цзіньпіна пройшло в достатку. Проте у 1962 році його батька звинуватили в антипартійній змові, у 1965 році вислали з Пекіна до провінції Хенань, а в роки "культурної революції" (1966-1976) утримували під арештом. У 1969 році Сі-молодшого відправили на "трудове перевиховання" в одну з найбідніших провінцій КНР – Шеньсі, де майже сім років він прожив у дуже скромних умовах. У пресі зазначається, що саме це сформувало уявлення про Цзіньпін як людину, яка розуміє потреби простого китайця.

1979 р. – закінчив хіміко-технологічний факультет у престижному пекінському Університеті Ціньхуа, після чого до 1982 року був секретарем канцелярій Держради та Центральної військової ради.

1998-2002 рр. – навчання в аспірантурі Університету Ціньхуа на факультеті гуманітарних наук за спеціальністю "марксистська теорія та ідейно-політичне виховання". Здобув докторський ступінь у галузі юриспруденції.

Кар'єра. У 1971 році Сі Цзіньпін вступив до комсомолу, а з січня 1974 року був прийнятий до Комуністичної партії Китаю, попри те, що його батько все ще сидів у в'язниці. Стає секретарем сільської парторганізації.

1982 – секретар міністра оборони генерала Ген Бяо. Того ж року просить направити його на роботу до провінції і стає заступником секретаря комітету КПК повіту Чжендіна провінції Хебей.

1983 р. – секретар комітету КПК повіту Чжендин, перший політичний комісар Народної збройної міліції.

1985 р. – віцемер міста Сямень у провінції Фуцзянь, член постійного комітету міськкому КПК.

1988 – секретар комітету КПК округу Нінде провінції Фуцзянь, перший секретар військового округу Фуцзянь Народно-визвольної армії Китаю.

1990-1996 р. - секретар Фучжоуського міського комітету КПК, також у 1990-1995 рр. – голова постійного комітету Зборів народних представників міста.

1995-2002 рр. – заступник секретаря комітету КПК та першого військового комісара провінції Фуцзянь.

1998-2003 рр. - депутат ІХ Всекитайських зборів народних представників.

1999 р. – призначено в.о. губернатора провінції Фуцзянь, 2000-2002 рр. - обраний губернатором провінції Фуцзянь.

З 2002 року – член центрального комітету КПК 16-го скликання.

2002-2003 рр. - в.о. губернатора провінції Чжецян.

2003-2007 рр. – очолює постійний комітет Зборів народних представників провінції Чжецян. Паралельно був заступником секретаря (2002 р.), а згодом і секретарем комітету КПК (2002-2007 рр.), головою національного комітету оборонної мобілізації провінції, першим секретарем партійного комітету військового округу Нанкін (2002-2007 рр.).

У 2007 р. очолює Шанхайський міськком КПК, а також стає членом постійного комітету політбюро та секретаріату ЦК КПК 17-го скликання.

У 2008 році на Всекитайських зборах народних представників обрано заступником голови КНР, з осені 2010 року – заступника голови Центральної військової ради КПК.

З 15 листопада 2012 року – генеральний секретар ЦК Компартії Китаю, на цій посаді його попередником був Ху Цзіньтао. Голова Центральної військової ради Компартії.

З 14 березня 2013 року – за підсумками голосування на першій сесії Всекитайських зборів народних представників 12-го скликання Сі Цзіньпін обрано головою Китайської народної республіки, а також очолює Центральну військову раду КНР.

11 березня 2018 року під час щорічного засідання Всекитайських зборів народних представників у Пекіні було ухвалено конституційну поправку, яка дозволяє Сі Цзіньпіну залишатися на посаді президента необмежений термін.

19 березня 2018 року голову Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіна переобрали на другий термін на Всекитайських зборах народних представників.

Сім'я. У першій половині 1980-х років був одружений з дочкою посла КНР у Великій Британії Ке Лінлін. У 1986 році одружився з відомою китайською співачкою Пен Ліюань, у них є дочка Сі Мінцзе.

Хобі. За даними ЗМІ, Сі Цзіньпін любить футбол та голлівудські фільми, має досвід занять буддистськими бойовими мистецтвами та цигун.

06.10.2023 р.

Згадки про персону
У ISW проаналізували цілі Путіна щодо саміту BRICS та війни з Україною

У ISW проаналізували цілі Путіна щодо саміту BRICS та війни з Україною

Ситуація на фронті змінилася: в окупантів зʼявилося нове слабке місце

Ситуація на фронті змінилася: в окупантів зʼявилося нове слабке місце

Кулеба понад три години говорив із міністром закордонних справ Китаю

Кулеба понад три години говорив із міністром закордонних справ Китаю

Чого досяг Орбан своїм «мирним планом» щодо України: головні висновки та загрози для ЄС

Як "дипломатія" Орбана розкриває вразливість Заходу: чому зростає напруженість

Війна рф проти України: названо справжні цілі вояжу Орбана

Захід спробував ізолювати Путіна, але зазнав поразки – Bloomberg

«Ключова сила»: «миротворець» Орбан прибув у Китай та зробив заяву

Сі Цзіньпін та Володимир Путін прилетіли до Астани на саміт ШОС

«Не дивлячись на ордер»: Путін ризикнув прибути в Казахстан

Дуда обговорить з Сі Цзіньпіном війну в Україні

Путін закликав створити нову систему безпеки в Євразії з участю країн НАТО

Росія розпочала ядерні навчання: чи пов’язано це з візитом Путіна до Китаю

Загибель президента Ірану: на що це може вплинути

Британія бачить пряму загрозу від союзу РФ і Китаю: наслідки нещодавньої зустрічі Путіна та Сі Цзіньпіна

Путін і Сі Цзіньпін підписали спільну заяву у Китаї: Пекін підтримує Росію у справі суверенітету

Міцні відносини між Росією і Китаєм показують: це аж ніяк не шлюб за розрахунком

Путін готується до візиту в Китай: планується підписання угод, оголосили у Кремлі

Україна має вимагати від Китаю самообмежень у експорті стратегічних товарів, як це зробили у Єврокомісії - економіст

Лідер Китаю зробив заяву щодо війни в Україні

Шольцу не вдалося домогтися великих успіхів на переговорах із лідером Китаю щодо України та Близького Сходу

Тисяча снарядів на добу: у Китаї показали автоматизований завод з випуску зброї