ЄС і НАТО тиснуть на Грецію та Іспанію щодо допомоги Україні
Греція та Іспанія, дві країни-члени Європейського союзу та Північноатлантичного альянсу, в останні місяці зазнають значного тиску з боку своїх союзників. Це відображає складність геополітичної ситуації в регіоні та розбіжності у підходах до ключових питань безпеки та оборони.
Цього місяця Київ звернувся до західних союзників із настійним проханням про надання семи додаткових систем ППО. Тільки Німеччина оголосила про постачання однієї установки Patriot.
Інші лідери ЄС використовували саміт у Брюсселі минулого тижня, щоб особисто закликати прем’єр-міністрів Іспанії та Греції Педро Санчеса і Кіріакоса Міцотакіса віддати деякі зі своїх систем ППО Україні, за словами людей, обізнаних про ці обговорення.
Лідерам двох країн, чиї збройні сили мають у своєму розпорядженні більш ніж дюжину систем Patriot, а також інші системи, як-от С-300, було сказано, що їхні потреби не настільки великі, як в України, і вони не стикаються з безпосередньою загрозою.
“Ми всі знаємо, у кого вони є, ми всі знаємо, де вони розташовані, і ми всі знаємо, кому вони дійсно потрібні”, – сказав один зі співрозмовників.
Офіційні особи заявили, що на Польщу і Румунію, де також є Patriot, чиниться менший тиск з огляду на їхнє вразливіше розташування на кордоні з Україною.
За словами офіційних осіб, сьогодні на зустрічі міністрів закордонних справ і оборони 27 країн-членів ЄС у Люксембурзі тиск щодо передання систем у дар посилиться. Передбачається, що Київ особливо зацікавлений у застарілих системах С-300, які вже є на озброєнні українських військ, і з якими вони мають досвід роботи.
“Якщо чесно, є країни, які не потребують систем ППО найближчим часом… Кожній країні пропонується вирішити, що вона може виділити”, – сказав один із європейських дипломатів, який брав участь у підготовці зустрічі.