В Марокко знайшли рослину, що була "анестезією" під час трепанації черепа 15 тисяч років тому
Нова знахідка з Марокко змінить наше уявлення про давню медичну практику та історію людської медицини. Вчені знайшли докази використання лікарських трав 15 тисяч років тому в печері Grotte des Pigeons у Тафугальті - стародавні жителі цього району, ймовірно, використовували ефедру, широко відому в традиційній китайській медицині для лікування астми, бронхіту, сінної лихоманки та інших захворювань.
Висновки вчених опубліковані в журналі Scientific Reports.
Вчені проаналізували збережені залишки, знайдені в цій печері на північному сході Марокко в археологічних шарах пізнього плейстоцену (приблизно 130 тисяч років тому – 11 700 років тому). Нинішній стан знахідки дивовижний, враховуючи, що археологічні докази використання рослин майже незначні через погане збереження та крихкість плодів та інших ботанічних макрозалишків.
"Виявлено рослини виду Ephedra, її плоди знайшли в районі печери, призначеному для поховань після певних ритуалів кам’яного віку від 22 000 до 7 000 років тому", - йдеться в повідомленні Національного інституту археології та спадщини.
Ефедра є добре відомою лікарською рослиною, тож нова знахідка свідчить про найдавніше її використання у ще одній точці світу. Багата лікарськими сполуками, ефедра містить алкалоїди, такі як ефедрин і псевдоефедрин, корисні для полегшення застійних явищ, стимуляції нервової системи та лікування інших захворювань.
Радіовуглецеве дослідження знайденого в печері черепа засвідчило докази проведення трепанації 15 тисяч років тому. Ефедру використовували для зупинки кровотечі та полегшення синдрому і хвороби пацієнта.
"Дослідження показало, що дірка, спричинена трепанацією, зажила, тобто людина, яка "перенесла операцію", вижила та змогла подолати хворобу завдяки використанню цієї рослини", — пояснили дослідники.
Також вчені з'ясували, що давні люди могли використовувати ефедру під час ритуалу видалення зуба. Біль і кровотеча, пов'язані з видаленням зуба, могли бути полегшені лікувальними властивостями ефедри, показуючи, що ця трава вплелася в соціальну тканину та культурні звичаї цих стародавніх спільнот.
Нагадаємо, раніше вчені зробили сенсаційне відкриття про причину глобального потепління і заявили, що майбутнє людства залежить від мікробів.