Ставки за депозитами впали, але не панікуйте: як зберегти та примножити свої заощадження в умовах інфляції
Минулого року ставки за гривневими депозитами у банках були високими та перевищили 15%, а за державними облігаціями (ОВДП) доходили до 20%. Якщо ви вклалися у гривню в цей час, то, швидше за все, залишилися у плюсі, як зазначив голова НБУ Андрій Пишний в інтерв'ю.
Наразі середня ставка за гривневими депозитами становить 12,9%, після оподаткування – 10,3%. Проте, за словами Пишного, це порівнювати з інфляцією не зовсім правильно. Цього року інфляція прогнозується на рівні 8,5%, наступного – 6,6%.
"Чи можна їх порівнювати з показником інфляції за минулий рік? Ні, тому, оцінюючи привабливість гривні, потрібно дивитися на показник інфляції, який буде через рік", – каже він.
НБУ розглядає інфляцію та депозитні ставки у контексті загальної економічної ситуації. Середня ставка по депозитах зараз забезпечує захист заощаджень від інфляції, тому вкладення в гривневі активи все ще вигідні.
Державні облігації залишаються привабливими, оскільки їх ставки варіюються від 12,6% до 17,4%, і вони не оподатковуються. З початку 2023 року обсяг вкладень у ці облігації зріс на 34 мільярди гривень, що говорить про зростання інтересу до них.
За словами Пишного, для того, щоб гривневі активи були конкурентоспроможними порівняно з доларом або євро, важливо не лише враховувати ставки, а й стабільність гривні.
В останній рік курс гривні знизився на 12,5%, але високі ставки за депозитами допомогли зберегти заощадження. НБУ працює над тим, щоб вкладення у гривню залишалися привабливими та вигідними в майбутньому.
Крім того, Знай.ua повідомляв, що буде з курсом долара в найближчому майбутньому