Віктор Орбан
Віктор Орбан – прем'єр-міністр Угорщини. Лідер партії "Фідес".
Місце народження. Освіта. Народився 31 травня 1963 року у м. Секешфехервар, Угорська Народна Республіка. Після закінчення середньої школи та військової служби (1981-1982) вступив на юридичний факультет Будапештського університету. У 1987 закінчив університет, після чого протягом двох років жив у місті Сольнок, але їздив на роботу за 90 км до Будапешта, де був соціологом в інституті при міністерстві сільського господарства та харчової промисловості. У 1989 році отримав стипендію Фонду Сороса і стажувався протягом року в Пембрук-коледжі Оксфорда.
Політична діяльність. Свою політичну діяльність Віктор Орбан розпочав як член-засновник партії Фідес (Fidesz; абревіатура від FIatal DEmokraták SZövetsége, "Союз молодих демократів"), створеної 30 березня 1988 року. Він отримав загальнонаціональну популярність виступом 16 червня 1989 року на церемонії перепоховання Імре Надя та інших політичних діячів Угорщини, страчених у 1958 році. У своїй промові Орбан зажадав проведення вільних виборів та виведення радянських військ з угорської території.
У 1990 році, на перших виборах у посткомуністичній Угорщині, Орбан був обраний депутатом парламенту (знов обирався у 1994, 1998, 2002, 2006). У 1990 році став лідером Фідес, яка під його керівництвом була реорганізована з ліберальної політичної організації (члена Ліберального Інтернаціоналу) в правоконсервативну партію. З 1995 року партія Орбана офіційно називається Fidesz-MPP (Союз молодих демократів – Угорська громадянська партія). З жовтня 2002 року Орбан, поряд з керівництвом Фідес, є віцеголовою Європейської народної партії, що включає консервативні партії Європи.
У 1998 році, після перемоги Фідеса на парламентських виборах (партія отримала 44% голосів виборців) сформував правоцентристський уряд. У віці 35 років він став наймолодшим прем'єр-міністром у сучасній Угорщині (і другим у XX столітті - молодшим за нього був лише Андраш Хегедюш, який очолював уряд у 1955-1956). В економічній сфері виступав за зниження податків та соціальних внесків, боротьбу з безробіттям та інфляцією. У період його уряду інфляція знизилася з 10% 1999 року до 7,8% 2001 року (1998 року становила 15%). Дефіцит бюджету скоротився з 3,9% у 1999 році до 3,4% у 2001 році. Економічне зростання склало 4,4% у 1999 році, 5,2% у 2000 році, і 3,8% у 2001 році було скасовано плату за навчання в університетах, відновлено універсальні пільги для матерів.
Орбан виступав як прихильник німецької моделі управління, що передбачає провідну роль прем'єр-міністра у системі влади. Він посилив роль канцелярії прем'єр-міністра, провів радикальну реформу державного апарату, яка призвела зокрема до створення суперміністерства економіки. Прагнення Орбана до зниження впливу парламенту на політичні процеси при посиленні особистого впливу прем'єра викликало різку критику з боку опозиції, яка звинувачувала його в авторитарних тенденціях та прагненні впливати на ЗМІ. У період прем'єрства Орбана Угорщина, разом із Польщею та Чехією, у 1999 році була офіційно прийнята до НАТО.
На виборах 2002 року партія Орбана зазнала поразки, і він пішов у відставку. Фідес зажадав перерахунку голосів (Центрвиборчком відкинув цю вимогу) і вважав вибори нечесними. Однак міжнародні спостерігачі висловили єдине серйозне зауваження щодо виборчої кампанії: державне телебачення було ангажовано на користь самого Фідеса. У той самий час ліва і ліберальна преса постійно піддавала Орбана жорсткої критики.
На виборах 2006 року знову очолював Фідес, а потім виступав як основна постать опозиції уряду соціал-ліберальної коаліції. На думку політичних експертів, у своїй політичній діяльності він прагне поєднувати консервативну ідеологію та популістську практику.
12 та 25 квітня 2010 року відбулися два тури парламентських виборів, на яких Угорський громадянський союз (Фідес) отримав понад дві третини місць у законодавчому органі республіки (263 мандати з 386-ти), забезпечивши собі, таким чином, абсолютну більшість. Консерватори з Фідес зможуть без будь-якої підтримки вносити зміни до законодавства, зокрема й до конституції. Лідер громадянського союзу Віктор Орбан, коментуючи результати виборів, заявив, що угорські виборці здійснили справжню "революцію", яка покладе край "злидням та розпачу", в якому перебуває країна.
29 травня 2010 року Віктор Орбан знову став прем'єр-міністром Угорщини, отримавши схвалення правоцентристської коаліції: за його призначення голосував 261 депутат.
16 травня 2022 року парламент Угорщини знову призначив Віктора Орбана главою уряду.
Цитати. У 2009 році Віктор Орбан в одному зі своїх виступів перед етнічними угорцями, які мешкають у Словаччині, назвав їх "державотворчою спільнотою" Угорщини, чим викликав занепокоєння та побоювання у словацькому керівництві.
Під час агресії Росії проти України, у травні 2014 року Віктор Орбан висловився щодо суверенних форм захисту та гарантій прав угорської національної меншини в Україні, зокрема в контексті подвійного громадянства та "колективних прав" на "автономію", чиє широке тлумачення є полем для спекуляцій. Українське МЗС своєю чергою засудило такі висловлювання:
"Оприлюднені слова угорського прем'єр-міністра є ні справедливими, ні доречними, особливо під час агресії РФ проти України та послідовних цілей кремлівського керівництва перекроїти нашу державу та підірвати національний мир та згоду".
Сім'я. Дружина - Аніко Лєваї (нар.15 серпня 1963 р.) - юрист. У сім'ї п'ятеро дітей (Рахель, Гашпар, Шара, Роза, Флора).
Захоплення. Основним захопленням Орбана є футбол. Одночасно з політичною діяльністю грав у клубі третього футбольного дивізіону "Фельчут" (Felcsút FC). 2001 року через його футбольне тренування в рамках підготовки до національного чемпіонату щотижневе засідання угорського уряду було перенесено з вівторка на п'ятницю. Крім того, Орбан є одним із головних спонсорів свого клубу, а 2004-го заміняв його тренера.
19.09.2023 р.