Усі досьє
Сергій Курченко

Сергій Курченко

Сергій Віталійович Курченко – український бізнесмен, власник групи компаній СЄПЕК, власник та президент футбольного клубу "Металіст" (Харків).  Під час подій Євромайдану зник з України та ховається від слідства у Москві.

З офіційної біографії. Через кілька тижнів після покупки "Металіста", у січні 2013-го, на сайті ФК було розміщено біографію Курченка. Зокрема, в ній йшлося, що Курченко народився у Харкові у малозабезпеченій родині. У 2002 році закінчив місцеву школу №122. Активно займався карате.

З 16 років працював у компанії Експогаз. Почав кур'єром, через два роки був уже заступником комерційного директора, який курував напрямок дрібнооптової торгівлі. Зумів значно збільшити прибуток компанії.

Паралельно з 2002 по 2006 роки навчався у Нацуніверситеті "Харківський політехнічний інститут", здобув базову вищу освіту за напрямом "економіка та підприємництво", кваліфікацію бакалавра з обліку та аудиту.

У 2005-му зайнявся самостійним бізнесом. Залучене фінансування дозволило здійснити успішні інвестпроєкти на первинному будівельному ринку та на земельному ринку Харківської області. За три роки було накопичено капітал для виходу на ринок великооптової торгівлі зрідженим газом.

У 2008-му у Харківському політеху здобув повну вищу освіту за спеціальністю "інтелектуальна власність" та переїхав до Києва.

Потім, як зазначалося в біографії, для роботи на ринку скрапленого газу, що активно розвивається, Курченко створив компанію Газ Україна, яка почала співпрацювати з українськими та зарубіжними виробниками. Пізніше у групі було створено напрями щодо реалізації нафтопродуктів. За три роки її клієнтами стали усі великі мережі АЗС країни. Для формування стійких каналів збуту група з початку 2011 року розпочала створення власної мережі АЗС в Україні та Центральній Європі. З 2010 року розпочалася активна експансія на ринки Росії, Білорусії, Казахстану. 

З 2009 до 2011 рр. здобув другу вищу освіту – у Національному університеті "Юридична академія ім.Ярослава Мудрого" (правознавство, юрист).

Бізнес-сенсація України 2012 року. Спочатку широка аудиторія дізналася, що в країні є досить молодий, але дуже великий – за обсягами продажу – енергетичний холдинг Газ Україна, яким керує харківський юрист та бізнесмен Сергій Курченко – на той момент особистість зовсім непублічна та мало кому відома. Як повідомляли українські ЗМІ у 2012-му, група компаній спеціалізується на торгівлі зрідженим та природним газом, нафтопродуктами та товарами для нафтогазової галузі, а одна з особливостей ЦК – її компанії з великим успіхом брали участь у держтендерах.

Досягнення групи деякі ЗМІ пов'язали з заступництвом сина генпрокурора України і народного депутата від Партії регіонів Артема Пшонки, який, своєю чергою, перебуває в приятельських відносинах з Олександром Януковичем, старшим сином президента Віктора Януковича. Деякі спостерігачі висловили припущення, що до бізнес-групи молодого обдарування має саме президентський син. Пшонка зв'язок з компанією Газ Україна відкинув. Курченко в інтерв'ю журналу Корреспондент також заперечував заступництво та бізнес-зв'язки з друзями старшого сина президента.

У грудні 2012-го стало відомо про те, що Курченко став власником харківського футбольного клубу "Металіст", який виступає в українській Прем'єр-лізі (у 2007-2012 рр. клуб п'ять разів поспіль посів третє місце). Відомий бізнесмен Олександр Ярославський, який займає 10-й рядок у списку найбагатших українців, був змушений розпрощатися з улюбленим дітищем після конфлікту з мером Харкова Геннадієм Кернесом через стадіон "Металіст". У поширеній заяві мільярдера, який у рамках підготовки до Євро-2012 інвестував у стадіон $30 млн. (бюджетні інвестиції становили від $50 млн. до $70 млн.), було сказано: Хто саме на нього давив, Ярославський не повідомив. Новим власником "Металіста", частки Ярославського у стадіоні, тренувальній базі та футбольній академії став Курченко.

Сума угоди з продажу клубу залишилася неназваною через конфіденційність інформації. У березні 2012 року український Forbes оцінив "Металіст" у $53 млн., поставивши харківську команду на четверте місце у списку найдорожчих клубів України. Її щорічний бюджет - $40-45 млн. Згідно з менш скромними оцінками, вартість харківського клубу та пов'язаних з ним активів - $300 млн.

Очоливши клуб, новий власник Металіста поставив перед керівництвом амбітну мету: упродовж трьох років виграти золото чемпіонату України (сезон 2012/13 "Металіст" завершив на другому місці). Крім того, він одразу ж висловив намір викупити у харківської влади бюджетну частку стадіону. За словами губернатора Михайла Добкіна, її виставлять на продаж за $70 млн. У лютому 2013-го Сергій Курченко зробив подарунок уболівальникам: 500 найактивніших фанів звозили до Англії на матч харківської команди з "Ньюкаслом" (1/16 фіналу Ліги Європи).

22 лютого 2013 року пресслужба ФК "Металіст" повідомила про те, що власник клубу має намір суттєво змінити структуру бізнесу. "Холдинг, що створюється Сергієм Курченком, об'єднає найбільш перспективні напрямки бізнесу під новим брендом, який замінить Газ Україна. Ведуться переговори з рядом великих міжнародних нафтових компаній щодо формування стратегічного альянсу", - йшлося в заяві.

За тиждень бізнес-група Газ Україна заявила, що енергетичні активи об'єднуються під новим брендом. "Засновник групи компаній Газ Україна Сергій Курченко об'єднає свої енергетичні активи у компанію Східноєвропейська паливно-енергетична компанія (СЄПЕК)", - повідомило агентство Інтерфакс-Україна з посиланням на пресслужбу компанії. "Формування СЄПЕК відбувається у рамках реструктуризації бізнесу Курченка і є першим кроком на шляху до створення великої багатопрофільної енергетичної компанії, яка здійснюватиме виробничу, торгову та інвестиційну діяльність на території України, Росії, Білорусі, Казахстану, а також країн Центральної Європи", - процитувало агенція пресреліз.

У СЄПЕК увійшли структури, які здійснюють реалізацію природного газу, нафтопродуктів, зрідженого газу, автогазозаправні станції та інші профільні активи. Як зазначено на сайті компанії, мережа АЗС в Україні, яка увійде до складу СЄПЕК, складається із понад 150 об'єктів. У Німеччині до групи увійде мережа АГЗС під брендом Sparschwein, що об'єднує 170 станцій. Навесні 2013-го СЄПЕК розпочала процедуру купівлі у російської компанії Лукойл Одеського нафтопереробного заводу.

21 червня група СЄПЕК оголосила про покупку Українського медіахолдингу (UMH). Попри те, що засновник UMH Борис Ложкін намагався переконати публіку в ринковому характері угоди, багато експертів заговорили про зачистку інформполя під 2015 рік на користь бенефіціарів групи компаній СЄПЕК. Головний редактор журналу Forbes Україна, що входить до UMH, заявив про політичну мотивацію купівлі та про звільнення.

Взимку 2014 року – за даними МВС України, 19 лютого – Сергій Курченко залишив Україну. У березні були повідомлення про те, що бізнесмен нібито перебуває у Москві, намагаючись урегулювати стосунки з російськими партнерами.

6 березня 2014 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що проти компанії СЄПЕК порушено кримінальну справу. За словами міністра, компанія СЄПЕК через 4 дочірні компанії у 2012-2013 роках ввезла на територію України нафтопродуктів на суму 25 млрд. грн. для перероблювальння та подальшого реекспорту. Продукція насправді була реалізована на території держави без митного оформлення та сплати податків та зборів, від чого бюджет втратив близько 7 млрд. грн. 10 березня МВС відкрило 11 кримінальних справ щодо компаній Курченка.

Навесні 2014 року Курченко веде переговори щодо купівлі однієї з найбільших кримських мереж АЗС "Сучасник", яка налічує 35 заправок і є третьою за кількістю АЗС на півострові. Ця новина виникла вже після анексії Криму Росією, де імовірно і перебуває підприємець.

4 квітня 2014 року влада Харкова заявила про можливість відібрати у Курченка стадіон "Металіст".

23 квітня Курченка оголошено у міжнародний розшук.

У травні 2014 року СБУ заявила, що викрила факти безпосередньої причетності Курченка до реалізації злочинних механізмів щодо придбання на користь фінансово-промислової групи СЄПЕК медіахолдингу UMH group (ТОВ Український медіа холдинг). Раніше СБУ затримала юрисконсульта Сергія Курченка, члена наглядової ради UMH Group – Дениса Бугая.

У ході розслідування кримінальних проваджень з метою забезпечення відшкодування завданих державі збитків слідчими накладено арешт на особисті рахунки Курченка, його рухоме та нерухоме майно на загальну суму понад 1,5 млрд. грн. Зокрема, 16 об'єктів нерухомості, з них 3 – за кордоном, 7 повітряних суден, 38 автомобілів, серед яких VIP-класу: 15 Mercedes – Benz, 2 BMW, 2 Porsche, 1 Bentley Continental, 3 Lexus, 2 Toyota Camry, 1 Aston Martin. Крім того, для захисту майнових інтересів держави здійснюється арешт майна теплоелектроцентралі, що входить до цілісного майнового комплексу Одеського нафтопереробного заводу.

Також у ЗМІ повідомлялося, що в Раді формується нова депутатська освіта на користь харківського бізнесмена-втікача. Формальним лідером створеного у травні міжфракційного об'єднання "За мир та стабільність" став Грушевський. Також повідомлялося, що до створення нової депутатського об'єднання мають відношення оголошені в розшук колишні перший віцепрем'єр Сергій Арбузов та ексглава Міндоходів Олександр Клименко. Автором та ідеологом проєкту називають Владислава Суркова, помічника президента РФ Володимира Путіна, який курує "українське питання".

З 21 квітня 2022 року перебуває під персональними санкціями Європейського союзу, Великої Британії та низки інших країн за участь у підриві територіальної цілісності України.

21.09.2023 р.

Згадки про персону
Зв’язок з Іраном, збитки державі, подвійне громадянство: підозрюваний Сергій Тищенко намагається втекти з України

Зв’язок з Іраном, збитки державі, подвійне громадянство: підозрюваний Сергій Тищенко намагається втекти з України

Чи можуть бізнес-інтереси Пукіша загрожувати безпеці ЗСУ

Чи можуть бізнес-інтереси Пукіша загрожувати безпеці ЗСУ

Богдан Пукіш та Петро Белз продовжують заробляти гроші для зрадника Медведчука: таємна імперія розкинулася на всю Україну

Богдан Пукіш та Петро Белз продовжують заробляти гроші для зрадника Медведчука: таємна імперія розкинулася на всю Україну

Азаров, Пшонка і компанія: Канада запровадила санкції проти соратників Януковича

Шахрай Микола Удянський та олігарх-втікач Сергій Курченко заробили 4 мільйони доларів на краху криптобіржі в Москві

Dubai Unlocked: Розкриття темної сторони гламурного емірату

“Добре, що є НАБУ”, - Кацуба вперше прокоментував “справу Пашинського”

У США розкрили деталі справ проти голови російського банку ВТБ і олігарха часів Януковича

Нафтопродукти дійшли до МО: у справі Пашинського з'явилися докази відсутності складу злочину

Справа на мільярд 10-річної давнини: екснардепу Пашинському повідомили про підозру, фото